V okolí

Pro děti

Centrum Eden

Centrum Eden

Centrum Eden je zábavní, ekologické centrum, kde najdeme ukázky toho, jak se kdysi dříve žilo a hospodařilo. Na své si přijdou návštěvníci všech věkových kategorií. Projít se zde můžete horáckou vesničkou, kde si vyzkoušíte, jaké by to bylo stát se tkalcem, truhlářem nebo hrnčířem.

Peklo Čertovina

Peklo Čertovina je unikátní projekt, který vznikl v obci Čertovina na Hlinsku. Můžeme v něm objevit dokonale připravený interiér, navržený na motivy pekla, který nabízí programy pro děti i dospělé. Potkat se zde můžeme s živými čerty a pekelně chutnou kuchyní. Peklo Čertovina disponuje i pražírnou, dětskou hernou, obchodem se suvenýry a vinárnou. Najít zde můžeme i Naučnou stezku a Čertoland.

Pohádková vesnička Podlesíčko

Pohádková vesnička Podlesíčko

Pohádkovou vesničku Podlesíčko najdeme v rekreační oblasti Žďárské vrchy hned za hotelovým resortem Podlesí.

Rekreační areál Pilák (6 km)

Areál Pilák najdeme na kraji města Žďár nad Sázavou. Nachází se na břehu Pilské vodní nádrže a na své si tu přijde opravdu každý. Využívat zde můžeme víceúčelové hřiště, travnaté hřiště, hřiště na plážový volejbal a discogolf, workoutové hřiště, balační mikádo a balanční dráhu.

Salón Expres Vagón

Salón Expres Vagón

Salón Expres Vagón najdeme v Polničce a je součástí dětského zábavního parku. Provoz areálu byl zahájen v roce 1993, kdy se z vyřazeného železničního vagónu stala oblíbená restaurace. Dále pak přibyla do areálu železniční dráha s dětským vláčkem a další atrakce. Děti zde mohou zavítat i do koutku se zvířátky, kde mohou pozorovat ptáky v klecích, morčata a kamerunské kozy. Nechybí ani motokáry, čtyřkolky a vodní čluny.

Sochy Michala Olšiaka

Michal Olšiak, sochař působící v Žďáru nad Sázavou a okolí, vytváří unikátní veřejné sochy, které odrážejí místní dědictví a přírodu. Jeho díla jsou ideálním cílem pro turisty, kteří chtějí prozkoumat spojení umění, historie a krajiny v této oblasti.

Westernové městečko Šiklův mlýn

Westernové městečko Šiklův mlýn

Westernové městečko Šiklův mlýn se nachází ve Zvoli nad Pernštejnem. Jedná se o místo, které je jako stvořené pro milovníky adrenalinu, zábavy i relaxace. Každý si tu přijde na své. Westernové městečko tvoří nejstarší část areálu Šiklův Mlýn. V areálu najdeme dobové salony, hospody, kavárny, lázně i kostelík. Velmi oblíbená je i indiánská vesnice a rodeo aréna. V amfiteátru můžete shlédnout zajímavá divadelní, ohňová a taneční vystoupení.

Sport a relaxace

Cyklistika, turistika

Cyklistika, turistika

V areálu Vysočina arény jsou vybudovány i single tracky s možností odzkoušení. Žďárské vrchy jsou protkané cyklotrasami a pro milovní elektrokol je zde i dostatečná síť nabíjecích stanic.

Horolezectví a túry ke skalám

Z vesnice Fryšava pod Žákovou horou vede mnoho turistických cest, které si můžete vybrat podle náročnosti. Široké okolí je protkáno mnoho skalními útvary, které nabízejí krásné výhledy na překrásnou krajinou, ale i možnost horolezeckých výstupů.

Patří mezi ně

  • Žákova hora (16 km) – výskyt původních pralesovitých stromů, pramen řeky Svratky (Stříbrná studánka).
  • Dráteníčky (12 km) – skála s jeskyněmi 775 m. n. m. kde je právě povolená cvičná horolezecká činnost.
  • Malínská skála (7,5 km) – zalesnění vrch se skupinou skal 812 m. n. m.
  • Lisovská skála (7,5 km) jejíž okolí tvoří chráněnou přírodní památku 812 m. n. m.
  • Skalní útvary modelované mrazovým zvětráním jsou Čtyři palice (13 km) – 732 m. n. m.
  • Devět skal (8 km) – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů 836 m. n. m., název je odvozen od toho, že se skládá z 9 skalních útvarů
  • A Velké perníčky (10 km) – zvané též Milovské Perničky tvoří skupinu tří skalních bloků 757 m. n. m.
  • Skanzen Veselý kopec (30 km), kde najdete ukázku lidových řemesel a tradic.

Koupací biotop Hlinsko

Koupací biotop Hlinsko

Koupací biotop Hlinsko vznikl na základě přestavby bývalé chátrající plovárny. Návštěvníci si tak mohou užít koupání na nově zbudovaných plážích. Pro ty nejmenší je zde k dispozici i dětské hřiště a další atrakce. Biotop Hlinsko se dělí na 2 části. Tu první tvoří laguna s rostlinami, která slouží na čištění vody. Tou druhou je již samotný bazén. Kolem biotopu je vytvořen ochranný val. Na místě se nachází i občerstvení a samozřejmě parkoviště.

Koupání, vodní sporty a rybaření

Milovníky koupání, rybaření a vodních sportů potěší řada vodní plochy. K nejbližším patří Medlov, Sykovec a Milovský rybník.

Dalšími jsou například vodní nádrže Velké Dářko a vodní Pilská nádrž (6 km). Okolí Pilské nádrže poskytuje vyžití hlavně dětem. Je zde spousta hřišť, prolézaček a atrakcí pro jejich zábavu. Poskytuje i klidné zázemí pro rybáře a okruh pro cyklisty a milovníky in-line bruslí.

Ve Žďáru nad Sázavou (6 km) je i krytý bazén a Nové Město na Moravě (8 km) nabízí služby městských lázníbazénemwellnessem a přírodní koupaliště.

Lyžování a Fryšavský ledovec

Lyžování a Fryšavský ledovec

Žďárské vrchy nabízí ideální podmínky pro milovníky bílé běžecké stopy. Lyžařské tratě jsou značeny, v okolí kopírují turistické trasy a jsou po celou zimu kvalitně udržovány. Mezi vyhlášené okruhy patří trasa FryšavaTři Studně (20 km) a nebo KadovNové Město na Moravě (15 km).

Turistické běžecké trasy, které se upravují na Novoměstsku, dosahují délky 100 km. Trasy jsou upravovány severovýchodně od Nového Města na Moravě a vedou přes území obcí Vlachovice, Sklené, Tři Studně, Fryšava, Kadov, Krátká, Sněžné, Samotín, Blatiny, Milovy, Podlesí, Kuklík, Odranec, Věcov, Jimramovské Pavlovice, Míchov, Roženecké Paseky, Studnice, Rokytno, Pohledec, Maršovice, Jimramov, Zubří, Radňovice, Jiříkovice a Nové Město na Moravě.


Sjezdové lyžování nabízí svah a vlek (500 m) ve Svratce (18 km) s převýšením 82 m, parkováním u sjezdovky zdarma a dětským vlekem.

v Novém Městě na Moravě (12 km) s převýšením 110 m, se sedačkovým vlekem, dětskou školou lyžování a večerním lyžováním.

Turistika

Koupaliště Přibyslav

Koupaliště Přibyslav

Koupaliště v Přibyslavi nabízí svým zákazníkům plavecký bazén s plaveckými dráhami, ale i s masážními tryskami, houpacím zálivem a s masážními hlavicemi. Dále jsou tu pro hosty k dispozici i další atrakce, jako je chrlič, skluzavka a pro ty nejmenší nesmí chybět malý dětský bazén. V areálu jsou pak nachystané i šatny, umývárny a občerstvení. Relaxovat zde můžete na velké louce u bazénu.

Zelená hora (6 km)

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou na Zelené hoře (památka UNESCO) a Zámek Kinských.